Senior High Athletics

CROSS COUNTRY

CROSS COUNTRY

VOLLEYBALL

SOCCER

GIRLS BASKETBALL

BOYS BASKETBALL

TRACK & FIELD

TRACK & FIELD

Club Golf

Berean Academy is committed to a strong sports program that helps students develop athletic skills and abilities as well as Christ-like character and sportsmanship. The school belongs to the Kansas State High School Activities Association (KSHSAA) and is part of the Heart of America League (HOAL). Our coaches focus on the development of athletic skills as well as the personal growth of the individual athlete.

Sports Offered: Girls & Boys Cross Country, Girls Volleyball, Boys Soccer, Girls Basketball, Boys Basketball, Girls & Boys Track and Field, Club Golf

Cross Country Schedule

Aug 30  Clearwater Invitational 3:30
Sept 6  Hesston Invitational 3:30
Sept 13  Buhler High Invitational 4:30
Sept 18  Southeast of Saline Invitational 4:30
Sept 27  Berean Invitational 4:00
Oct 4/6  TBD
Oct 11  HOAL (East Lake) 4:30
Oct 20  Regional
Oct 27  State

Volleyball Schedule

Aug 25  Angel’s Academy JV Tournament TBD
Aug 28 @ Bluestem 5:00
(Berean, Burden Central)
Sept 4 @ Berean 5:00
(Moundridge, Remington)
Sept 8 @ Centre Invitational 9:00am
Sept 11 @ Wichita Trinity 5:00
(Berean, Marion)
Sept 18 @ Sedgwick 5:00
(Sterling, Ell-Saline, Berean)
Sept 22 @ Wakefield Tournament 9:00am
Sept 25 @ Inman 5:45
(Berean, Sedgwick)
Sept 29 @ Burrton Invitational 9:00am
Oct 2 @ Berean 5:00
(Bennington, Trinity Catholic)
Oct 9 @ Berean JV-4:00/V-6:00
(Remington, Peabody, Marion)
Oct 13 @ Sterling/HOAL Tournament 9:00am
Oct 15 @ Berean JV Tournament
Oct 20 @ Sub-State
Oct 26-27 @ State

Soccer Schedule

Aug 24 vs. Wichita Homeschool 4:30
Aug 28 @ Augusta JV-5:00/V-6:30
Aug 30 vs. The Independent School 4:30
Sept 4 vs.St. Johns Military School 4:30
Sept 11 vs. Wichita Trinity V-4:30/JV-6:00
Sept 13 vs. Rose Hill V-4:30/JV-6:00
Sept 18 @ The Independent School 7:00
Sept 20 @ Valley Center JV-5:00/V-6:30
Sept 28 @ Classical School JV-6:00/V-7:30
Oct 2 @ Wichita Homeschool 5:00
Oct 4 vs. El Dorado High School JV-6:00/V-7:30
Oct 5/6 Wichita Northwest JV Tournament
Oct 8 @ Emporia JV-4:30/V-6:15
Oct 12 vs. Classical School V-4:30/JV-6:00
Oct 15 vs. Mulvane V-4:30/JV-6:00
Oct 18 vs. Buhler V-4:30/JV-6:00
Oct 22-25 Regional Tournament
Oct 30 State Quarterfinals
Nov 3-4 State

 

Basketball Schedule

Nov 30 vs Sterling 4:30
Dec 3-8 @ Marion Tournament
Dec 11 vs Caldwell 4:30
CPL vs HOA Challenge
Dec 13 Berean Girls vs Kingman @ Berean
Dec 14 Berean Boys vs Cheney @ Cheney
Dec 18 @ Inman 4:30
Dec 21 @ Wichita Classical
Jan 4 vs Trinity Catholic 4:30
Jan 8 vs Marion 4:30
Jan 11 @ Sterling 4:30
Jan 14-19 Burrton Tournament (Guys)
Jan 22-26 Eli J. Walter Girls Tournament @ Berean
Jan 29 vs Remington 4:30
Feb 1 @ Ell-Saline 4:30
Feb 5 @ Sedgwick 4:30
Feb 8 vs Moundridge 4:30
Feb 12 vs Bennington 4:30
Feb 15 @ Goessel 4:30
Feb 19 TBD
Feb 25-March 2 Sub-State
March 6-9 State

 

Track & Field Schedule

April 2  @ Goessel/hosted Canton-Galva 4:30
(Little River, Fairfield, Berean, Goessel, Solomon)
April 9 @ Lyons 4:30
(Berean, Remington, Sterling, Haven, Goessel)
April 16 @ Hillsboro 4:30
(Berean, Herington, Elyria Christian, Marion, Hesston)
April 18 @ Halstead Invitational 2:30
April 23 @ Marion/hosted Berean 4:30
(Little River, Hesston, Centre, Burrton, Marion)
April 26 @ Hillsboro Invitational 2:30
May 3 @ Remington Invitational TBD
May 6 @ Hesston JV Meet TBD
May 10 @ HOAL at Moundridge 3:00
May 17   Regional
May 24-25  State

Club Golf Schedule

April 4 – Herington-Herington Country Club, JV 3:00
April 9 – Buhler-Hesston Golf Park, JV 1:00
April 16 – Halsted-Wedgewood Golf Course, JV 4:00
April 22 – Berean-Sand Creek Golf Course, JV TBD
April 26 – Goessel-Pine Edge Golf Course, JV 3:00
April 29 – Pretty Prairie-Links at Pretty Prairie, JV 3:00
April 30 – Clearwater-Clearwater Golf Course, JV 3:00
May 13 – Regional
May 20 – State

XC Record Board
INDIVIDUAL

Girls 2M  E. Topham 12:35 ’15

Girls 4K  W. Busenitz 15:23 ’13

Boys 2M  J. Claassen 9:23 ’84

STATE TROPHY TEAMS
First Place – ’81, ’83, ’85, ’09, ’12
Second Place – ’79, ’80, ’08, ’13
Third Place – 2011
Boys Basketball Record Board
Team Records

Best Record 25-1 ’10, ’11
Scoring Avg.
76 ’91-92
Defensive Avg.
30.7 ’10- 11
FG Pct.
58 ’97- 98
FT Pct.
70 ’94- 95
3Pt Pct.
40 ’94-95

Individual Records

Game / Season
FG Pct.   /
E. Ingmire 71
FT Pct.   /
R. Benton 90
Scoring
M. Guhr 49 / L. Ensz 28.1
Assists   /
S. Schmidt 143
Steals    /
T. Jost 102
Rebounds   /
M. Guhr 225
Blocks   /
M. Regier 96
3Pt Pct   /
S. Schmidt 48

Volleyball Record Board

Team Record

Best Record 33-4 ’89-90
Serve Pct 92.8 ’05-06
Ace Serves 291 ’89-90
Pass Ratio 2.05 ’99-00
Assists 782 ’11-12
Kills 879 ’11-12
Blocks 248 ’07-08
Digs 1022 ’07-08

Individual Records

Serve Pct K. Wiebe 97.4 ’99-00
Ace Serves M. Wiebe 71 ’80-81
Pass Ratio J. Rust 2.33 ’09-10
Assists K. Veer 567 ’12-13
Kills M. Ladwig 333 ’11-12
Blocks A. Paden 99 ’07-08
Digs K. Wilgers 275 ’11-12

Girls Track & Field Record Board

Discus 122.1 Abby Claassen 2007
High Jump
5’5″ Kristi Vandyke 1987,
5’5″ Tammi Vandyke 1990
Javelin
125.9 Ashtyn Wiebe 2017
Long Jump
17’2 3/4″ Lori Schroeder 2000
Pole Vault
9’6″ Xannie Quiring 2010,11
Shot Put
38’11” Mallory Wiebe 2017
Triple Jump
35’11 3/4″ Anne Morrow 1998
100 M Hurdles
15.5 Makayla Ladwig 2009
300 M Hurdles
46.58 Makayla Ladwig 2009
100 M Dash
12.5 Kayla Eilert 2009
200 M Dash
26.5 Sheryl B. Beck 1985,
26.5 Kayla Eilert 2009
400 M Dash
59.05 Shelly Wright 1977
800 M
2:22.95 Julie Penner 2007
1600 M
5:23.9 Erin Topham 2016
3200 M
11:35.6 Erin Topham 2016
4×100 M Relay
51.22 2009
Eilert-Veer-Hall-Zuercher
4×800 M Relay
4:08.12 2013
Busenitz-Wiebe-Entz-Vogt
4×800 M Relay
10:00.27 2017
E.Topham-K.Claassen-A.Topham-B.Wiebe

Girls Basketball Record Board

Team Record

Best Record 25-1 ’07-08
Scoring Avg 55.1 ’90-91
Defensive Avg 28.7 ’07-08
FG Pct 48 ’90-91
FT Pct 62 ’93-94

Individual Records

Game / Season

FG Pct   / C. Entz 60
FT Pct   / S. Busentitz 78
Scoring K. Harms 36 / K. Harms 23.1
Assists K. Wiebe 11 / S. Erteld 116, K. Wiebe 116

Steals K. Lange 10 / S. Harms 83
Rebounds E. Harder 23 / K. Harms 100
Blocks R. Schroeder 4 / R. Schroeder 51
3 Pt Pct    / L. Schroeder 41

 

Boys Track & Field Record Board

Discus 163.9 Karlin Wiebe 2011
High Jump
6’6″ John Anderson 2001
Javelin
192.2 Lonnie Penner 2010
Long Jump
22’4″ Luke Schroeder 1989
Pole Vault
13’7″ Ethan Penner 2012
Shot Put
50’9 1/4″ Craig Bubeck 1981
Triple Jump
43’7 3/4″ Grant Sperling 1988
110 Hurdles
14.4 David Ladwig 2015
300 Hurdles
39.1 Robert Hiebert 1989
100 M Dash
10.85 Mark Owens 1981
200 M Dash
22.2 Mark Owens 1981
400 M Dash
49.22 Jon Dyck 2001
800 M Dash
1:57.45 Daniel Claassen 2011
1600 M Run
4:28 Jeff Claassen 1984
3200 M Run
9:41 Jeff Claassen 1984
4×100 Relay
44.8 2001
Groutas-Guggisberg-Busenitz-Dyck
4×400 Relay
3:26.11 2001
Grountas-Crowell-Busenitz-Dyck
4×800 Relay
8:02 2007
Unruh-Wiebe-Busenitz-Holmes